امروز جمعه ۹۸/۸/۲۴

رییس مرکز ملی فرش ایران: هنرهای دیگر برای معرفی فرش دستباف به جهانیان به این هنر-صنعت کمک ...

.

رییس مرکز ملی فرش ایران با تاکید بر استفاده از هنرهای دیگر در معرفی فرش دستباف ایران به جهانیان گفت: نیاز داریم حوزه های هنری به ویژه عکاسان که با جامعه جوان و نسل جدید کشور ارتباط بیشتری دارند، در معرفی این هنر - صنعت به جامعه داخلی و خارجی کمک کنند و با این کار به بافندگان انگیزه بیشتری دهند.

محمد باقر آقاعلیخانی سه شنبه شب در مراسم پایانی سومین دو سالانه عکس فرش دستباف ایران با بیان اینکه، فرش کالای سرمایه بر و تکنولوژی بر نیست، یادآور شد: این کالا با نیروی انسانی تولید می شود و اگر می خواهیم هنر - صنعت فرش در جامعه ماندگار شود، باید به بدنه و نیروی انسانی آن انگیزه دهیم.

وی با بیان اینکه، فرش هنری است که به اقتصاد کشور کمک می کند، اظهار داشت: فرش امروز جزو کالاهای صادراتی غیر نفتی است و بعد از محصولات پتروشیمی و میعانات گازی سهمی عمده در ارزآوری برای کشور دارد و بنابراین باید به آن بیشتر توجه کنیم.

رییس مرکز ملی فرش ایران اظهار داشت: ما آمادگی داریم در حوزه های مختلف هنری، حوزه فرش را مشارکت دهیم و در معرفی فرش دستباف به حوزه های دیگر به خصوص حوزه هنری که قوی ترین حوزه در جذب نیروهای جوان است، مشارکت داشته باشیم.

وی در خصوص تشکیل دبیرخانه دائمی دو سالانه عکس فرش دستباف ایران بیان کرد: با هدف گذاری جدید می توانیم دبیرخانه دائمی دو سالانه عکس فرش دستباف را تشکیل دهیم؛ چون سه دوره از این دو سالانه را پشت سر گذاشته ایم و کاستی های آن استخراج شده است.

هنر تأمین کننده نیازهای روحی انسان است

حمید شاه آبادی ‫مشاور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم با اشاره به این که، فرش ایران، نماد و سفیر فرهنگ و هنر ایران در اقصی نقاط جهان است، گفت: کسانی که از ابتدا در حوزه فرش سرمایه گذاری فکری کرده اند به جایگاه هنری این اثر توجه ویژه داشته اند.

با بیان اینکه، صاحبان این حرفه به نیکی و درستی این مسیر را می شناسند و بر قابلیت ها و توانایی های این هنر - صنعت واقف هستند، بر تقدم هنری بودن فرش دستباف نسبت به صنعتی بودن آن تاکید کرد.

شاه آبادی افزود: در بسیاری از نمایشگاه ها قابلیت ها و توانایی های فرش ایران را دیده ایم و در بسیاری از فضاها از ظرفیت فرش به عنوان نماد گفت و گو و دیالوگ با دنیا استفاده کرده ایم.

وی گفت: از ابتدا قرار نبود این هنر - صنعت، فقط نیاز جسم را برطرف کند؛ بلکه نیاز روح را به مراتب با اولویت بالاتر تأمین کرد؛ قطعاً باید به نیازهای روحی نیز توجه کنیم و هنر تأمین کننده نیاز روح است، چرا که حوزه صنعتی و تجاری بر آمده از این صنعت به پشتوانه جنبه هنری آن توانسته است بسیاری از مرزها را درنوردد.

شاه آبادی با بیان اینکه، رشته های هنری زنجیره ای از زیبایی ها هستند که می توانند در کنار همنشینی زیبایی داشته باشند، تصریح کرد: موسیقی در کنار عکس و فرش دستباف زنجیره ای از زیبایی ها هستند که در کنار هم برای انسان مدرن امروزی که گرفتار در زندگی توأم با تکنولوژی است، نیاز جدیدی را رقم می زنند و پاسخ جدی به این نیاز واقعی می دهد.

وی از کسانی که در عرصه هنر - صنعت فرش دستباف به موضوع عکس پرداختند و از کنار هم قرار دادن این ظرفیت ها فضای جدیدی در حوزه فرهنگ و هنر - صنعت و تعامل این چرخه به وجود آوردند، قدردانی کرد.

امیدواریم دبیرخانه دائمی دو سالانه عکس فرش ایران تشکیل شود

رضی میری نماینده هیات داوران دو سالانه عکس فرش دستباف ایران نیز در این مراسم با بیان اینکه، فرش و عکس در جای خوبی به هم رسیده اند، گفت: این دو می توانند با یکدیگر آذرخشی به وجود آورند و بدون داشتن مالکیتی خاص معرف ایران باشند.

وی افزود: در چند دهه اخیر فرش ایران مغفول واقع و به فراموشی سپرده شده است و وظیفه ماست که این فراموشی را از بین ببریم و آن را به ذهن ها باز گردانیم.

وی با بیان اینکه، نقش مرکز ملی فرش ایران در این زمینه می تواند، بسیار قوی باشد، ادامه داد: امیدواریم دبیرخانه دائمی دو سالانه عکس فرش دستباف ایران تشکیل شود و این راه ادامه پیدا کند.

ارسال بیش از 4 هزار قطعه عکس از بیش از 600 عکاس برای حضور در دو سالانه

محسن زین العابدینی دبیر سومین دو سالانه عکس فرش دستباف ایران نیز در این مراسم ضمن ارایه گزارشی از روند بر پایی دو سالانه و تعداد مشارکت کنندگان، خطاب به رییس مرکز ملی فرش ایران گفت: وعده ای نیکو و ارزشمند از جانب شما خواهد بود؛ اگر همین امروز زنگ چهارمین دو سالانه را به صدا درآورید و دبیرخانه این رویداد برای گام چهارم از همین فردا کار خود را آغاز کند.

وی افزود: به خود می بالیم که بهانه پیوند دو هنر - صنعت ˈفرشˈ و ˈعکسˈ شده ایم و امیدواریم که این راه طولانی و ارزشمند که بر سومین گام آن ایستاده ایم، با تلاش بی وقفه روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران همچنان تداوم یابد.

وی با قدردانی از تلاش دست اندرکاران و جامعه هنر - صنعت فرش ایران بر ضرورت استمرار این حرکت ارزشمند تاکید کرد و گفت: بیش از حدود 4600 قطعه عکس از بیش از 600 عکاس برای شرکت در دو سالانه عکس فرش دستباف ایران به دبیرخانه این دو سالانه ارسال شد.

در حاشیه این مراسم از کتاب آثار برگزیده سومین دو سالانه عکس فرش دستباف ایران داوران و لوح فشرده چند رسانه ای با حضور مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رییس مرکز ملی فرش ایران و اعضای هیات داوران رونمایی و نمایشگاه آثار برتر و برگزیده این دو سالانه در موزه فرش ایران گشایش یافت.

در پایان این مراسم به برگزیدگان سومین دو سالانه عکس فرش دستباف ایران جوایزی اهدا شد.

اسامی برگزیدگان به این شرح اعلام شد:

نفر اول: علی حسنعلی زاده لوح تقدیر، تندیس دوسالانه و مبلغ 25 میلیون ریال

نفر دوم: سعید عامری لوح تقدیر، تندیس دوسالانه و مبلغ 20 میلیون ریال

نفر سوم: محمد ادیبی لوح تقدیر، تندیس دوسالانه و مبلغ 15 میلیون ریال

همچنین هیات داوران از هفت عکاس سید طاهر حسن پور، حسنیه سلطانشاه، لادن شجاع، جلال شمس آذران، مهدی طاهری، ابراهیم علی پور، سجاد قهرمانی تقدیر کرد.

هیات داوران تقدیر ویژه ای از علی گرامی فر به خاطر عکسی از زلزله ورزقان که در آن نجات فرش اهمیت داشت انجام داد.

گفتنی است؛ داوران سومین دو سالانه عکس فرش دستباف ایران اسماعیل عباسی، سیف الله صمدیان، رضی میری، ساعد نیکزاد و مجید سعیدی بودند؛ همچنین از 4600 اثر رسیده از 632 عکاس به دبیرخانه دو سالانه عکس فرش دستباف، تعداد 80 قطعه عکس از 63 عکاس به نمایشگاه این دو سالانه راه یافت که این نمایشگاه تا 12 بهمن ماه در موزه فرش ایران آماده بازدید علاقه مندان است.

 

تاریخ انتشار: 10 بهمن 1392

منبع: سایت مرکز ملی فرش ایران