امروز جمعه ۹۸/۹/۲۲

صادرات بیش از 209 میلیون دلار فرش دستباف در 9 ماه

.

رییس مرکز ملی فرش ایران گفت: در 9 ماه نخست سال جاری، بیش از 209 میلیون دلار فرش دستباف از کشور صادر شده است.

محمدباقر آقاعلیخانی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، افزود: سالانه حدود 500 میلیون دلار صادرات فرش به 80 کشور دنیا صورت می گرفت که در 2 سال اخیر به سبب برخی مشکلات ناشی از تحریم ها و تورم داخلی و همچنین برخی بحران های اقتصادی در کشورهای اروپایی شاهد افت در میزان صادرات فرش از کشور بودیم.

وی با بیان این که آمریکا بزرگترین بازار هدف و خریدار فرش دستباف ایران است، اظهار داشت: ورود فرش دستباف ایران به آمریکا از سه سال پیش تاکنون ممنوع است و از این بابت همچنان در تحریم هستیم و برای ورود به آمریکا منع داریم.

آقاعلیخانی سپس با اشاره به فضای بوجود آمده پس از مذاکرات ژنو، گفت: تحریم به حوزه صادرات فرش همچون سایر حوزه ها، هزینه های زائدی را تحمیل کرد و در بخش های بیمه، حمل و نقل، نقل و انتقال ارز با مشکلاتی مواجه بودیم اما با توجه به فضای جدید بوجود آمده، شاهد چشم اندازهای بهبود صادرات فرش هستیم.

رییس مرکز ملی فرش ایران در ادامه با اشاره به راهکارهای افزایش صادرات فرش دستباف ایران گفت: حضور در نمایشگاه های خارجی، انجام تبلیغات گسترده برون مرزی، تدابیر ویژه برای ورود به بازارهای جدید، اعزام و پذیرش هیات های خارجی و اقدام هایی از این دست می تواند روزنه های امید را برای بهبود صادرات فرش دستباف بگشاید.