امروز دوشنبه ۹۸/۱۱/۷

تدوین سند ملی توسعه فرش دستباف با رویکرد همکاری فیمابین خوشه های فرش دستباف کشور

.

مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی استان قم از تهیه پیش نویس سند توسعه و تقویت همکاری فیمابین خوشه های فرش دستباف کشور خبر داد.

مهندس ابراهیمی با اعلام این مطلب اظهار داشت: به منظور کمک به توسعه و رونق این هنر-صنعت و دستیابی به مدل همكاري بين خوشه ­ها مبتني بر شايستگي­هاي محوري هريك از خوشه­ ها در حوزه ­های مختلف مانند تأمین مواد اولیه، آموزش و تأمین نیروی انسانی، تأمین منابع مالی و... کار تهیه و تنظیم این سند به دبیرخانه خوشه ­های فرش دستباف کشور (دفتر توسعه خوشه فرش دستباف قم) محول گردید.

وی در ادامه با بیان اینکه فرش دستباف یکی از مهم‌ترین محصولات صادراتی، از سالیان دور به عنوان نماد معرفی کشور و یکی از شاخص های شناخت فرهنگ غنی ایرانیان به شمار می رود، گفت: رشد و اعتلای این هنر-صنعت، آثار مثبتی بر اقتصاد کشور خواهد داشت. ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم، ایجاد ارزش افزوده بالا، ارز آوری و افزایش صادرات و همچنین بهبود زندگی روستایی از مزیت­های این هنر-صنعت است.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان قم افزود: هم اكنون در21 استان كشور مرحله شناسايي خوشه های كسب­ و­كار فرش دستباف را انجام داده‌اند و از اين تعداد 7 استان، از جمله استان­های قم، خراسان شمالی، گلستان و ایلام مرحله پياده­ سازي مدل خوشه كسب ­و­كار را آغاز كرده‌اند، كه اين نشان از ظرفيت بالاي كشور در هنر- صنعت فرش دستباف است. لذا در راستای توسعه و رونق این هنر-صنعت، سند ملی توسعه فرش دستباف کشور با توجه به مطالعات شناختی خوشه­ های فرش دستباف استان قم و سایر استان ها و به همت دفتر توسعه خوشه فرش دستباف قم تهیه و تدوین و برای تصویب نهایی به سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران ارائه شده است.