امروز جمعه ۹۸/۹/۱۵

صادرات ۱۹ تن فرش دستباف ایرانی به چین

.

سرپرست مرکز ملی فرش ایران با اشاره به افزایش صادرات فرش ایران به چین گفت: در سه ماه نخست امسال بیش از ۱۹ تن فرش دستباف به ارزش بیش از ۳ میلیون دلار به چین صادر شده و این کشور در رتبه پنجم خریداران فرش ایران قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری فارس، حمید کارگر با اشاره به آمارهای صادراتی فرش دستباف گفت: برپایه آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران در سه ماه نخست امسال بیش از 19 تن فرش دستباف به ارزش بیش از 3 میلیون دلار به کشور چین صادر شده است و این کشور در رتبه پنجم خریداران فرش ایران قرار گرفته است.

وی بهبود شرایط اقتصادی چین را عاملی دانست که موجب شده است، این کشور به یکی از بازارهای مهم فرش ایران تبدیل شود.

به گفته سرپرست مرکز ملی فرش ایران، چین در شرایط کنونی کشور در حال خروج از دایره تولیدکنندگان فرش دستباف است و خود به یکی از واردکنندگان فرش ایران تبدیل شده است.

وی به این نکته اشاره کرد که در یازدهمین نمایشگاه تخصصی فرش شینینگ، افزون بر حضور تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف کشور، شاهد برگزاری آیینی ویژه با نام «روز ایران» خواهیم بود. 

این نمایشگاه هر سال با حضور کشورهای تولید کننده فرش در شهر شینینگ چین برگزار می‌شود و امسال نیز کشورهای ایران، هند، پاکستان، چین، افغانستان، نپال، ترکیه، قزاقستان و ترکمنستان در این رویداد مشارکت دارند.

یازدهمین نمایشگاه تخصصی فرش شینینگ از شانزدهم تا بیستم مردادماه در شینینگ چین برگزار می‌شود و مرکز ملی فرش ایران برنامه‌های خاصی برای نمایش فرایند تولید فرش در کنار انجام سخنرانی و فعالیت فرهنگی و هنری تدارک دیده است.

نمایشگاه تخصصی فرش شینینگ در غرب چین و در نزدیکی تبت برگزار می شود و پیش بینی شده است، حدود شش هزار بازرگان در این نمایشگاه شرکت کنند.