امروز دوشنبه ۹۸/۷/۲۹

یازدهمین نمایشگاه فرش دستباف قم آغاز به کار کرد

.

یازدهمین نمایشگاه فرش دستباف استان قم با حضور استاندار قم، سرپرست مرکز ملی فرش ایران، سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت، رییس اتحادیه صادر کنندگان فرش دستباف قم و مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان قم آغاز به کارکرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، در آیین گشایش این نمایشگاه سرپرست مرکز ملی فرش ایران گفت: در هفت ماهه ابتدایی امسال بیش از 3هزار تن فرش دستباف به ارزش بیش از 166 میلیون دلار صادر شده که از لحاظ ارزشی و وزنی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته رشد داشته، ولی با این وجود هنوز با جایگاه اصلی صادرات فاصله وجود دارد.

حمید کارگر با بیان اینکه برای مرتفع کردن مسایل و مشکلات پیش روی فرش دستباف نیازمند عزم و همت همگانی هستیم گفت: در استان ها همه نهادهای استانی و محلی مرتبط باید این هنر- صنعت را یاری کنند و امیدواریم استانداری قم نیز همراه این حوزه باشد.

وی افزود: فرش دستباف دو ویژگی فرهنگی و اقتصادی را با هم دارد و می تواند در سال "اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی" به عنوان هنر- صنعتی که دارای کالایی صادراتی با ارز آوری و اشتغال زایی بالاست مطرح باشد.

کارگر در ادامه گفت: در شرایط اقتصاد مقاومتی نیز فرش دستباف در مقایسه با سایر صنایع با توجه به نیاز کم برای سرمایه گذاری در تولید، وجود دانش و مهارت فنی آن در کشور و مواد اولیه موجود در داخل بدون اینکه دشمنان کشور بتوانند در فرایند تولید این هنر- صنعت خللی ایجاد کنند می تواند باعث رونق اقتصادی و صنعتی کشور شود.

وی با اشاره به مشکلات ایجاد شده در فرایند بیمه قالیبافی و اقدامات صورت گرفته برای شناسایی و لغو بیمه افراد غیر شاغل در قالی بافی افزود: رایزنی هایی نیز برای افزایش اعتبار بیمه قالی بافان برای سال آینده انجام شده است.

در ادامه حمید کارگر با تاکید بر ضرورت وجود نمایشگاه اختصاصی فرش دستباف در استان قم افزود: اقداماتی نیز از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای سرعت بخشیدن  به تکمیل نمایشگاه اختصاصی فرش دستباف استان قم صورت گرفته است.  

سرپرست مرکز ملی فرش ایران با نادرست دانستن تلاش ها برای پایین آوردن قیمت تمام شده فرش دستباف با هدف رقابت با دیگر کشورها گفت:فرش دستباف ایران را نباید ارزان فروخت و کاستن از کیفیت و ارزش های فرش ایرانی با نیت کم کردن قیمت آن اشتباهی مهلک برای این هنر- صنعت است.

در این مراسم حجت الاسلام والمسلمين صالحي منش استاندار قم گفت: فرش دستباف به عنوان یکی از کانون های اقتصادی در بحث صادرات غیر نفتی و اشتغال مطرح است.

استاندار قم با اشاره به ضرورت حمایت دولت از این هنر- صنعت از آمادگی استانداری برای کمک به منظور مرتفع شدن مشکلات صادراتی، تبلیغاتی و بیمه ای این استان خبر داد.

همچنین محمود سیجانی سرپرست سازمان صنعت، معدن وتجارت استان قم بر ضرورت حفظ و تقویت واحد های تولیدی در حال فعالیت فرش دستباف تاکید کرد و گفت: از سوی اتحادیه ها و سازمان های مردمی به منظور ارتقای کیفیت تولید و توسعه بازار فرش دستباف اقدامات شایسته ای صورت گرفته است.

وی با اشاره به مطالعات انجام شده بر روی بازار چین از سوی مرکز ملی فرش ایران و خوشه فرش دستباف استان قم حضور و توسعه بازار چین را نیاز ضروری امروز این هنر- صنعت عنوان کرد.

ابوالفضل رجبیان رییس اتحادیه صادرکنندگان فرش دستباف استان قم نیز با بیان اینکه این نمایشگاه، نمایشگاه تخصصی فرش دستباف قم است افزود: در یازدهمین نمایشگاه فرش دستباف شرکت کنندگان در 140 غرفه فرش های خود را به نمایش گذاشته اند.

رجبیان عنوان کرد: این نمایشگاه با کمک وحمایت استانداری قم، سازمان صنعت، معدن و تجارت قم، شرکت شهرکهای صنعتی استان قم، اتحادیه تولید کنندگان و بافندگان و صادرکنندگان فرش دستباف و شهرداری قم برگزار شده است.

شایان ذکر است آیین گشایش یازدهمین نمایشگاه فرش دستباف قم در سالن همایش فرهنگسرای جوان برگزار شد و سرپرست مرکز ملی فرش ایران ضمن بازدید از این نمایشگاه به پرسش های فعالان این هنر- صنعت در جریان بازدید پاسخ داد.

گفتنی است اين نمايشگاه تا يكم آذرماه از ساعت 14 الی 21 پذیرای بازديدكنندگان خواهد بود.

منبع: روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران