امروز جمعه ۹۸/۹/۱۵

فرش دستباف قم به عنوان سفیری از استان قم و کشور می‌تواند در سایر کشورهای جهان معرف هنر، ت ...

.

به گزارش روابط عمومي شركت شهركهای صنعتي استان قم، مهندس طیبی‌نژاد رئيس هيأت مديره و مديرعامل شركت در همایش چهره‌های ماندگار فرش دستباف قم که در سالن سینما وتوس قم برگزار شد با اشاره به اینکه فرش دستباف فرهنگ و تاریخ ایران محسوب می‌شود اظهار داشت: فرش دستباف رشد اقتصادی کشور را به‌ همراه دارد.

وی افزود: جایگاه واقعی فرش قم باید به مردم و مسئولان معرفی شود که در این راستا می‌توان با معرفي اساتيد و هنرمندان از فرش قم تجلیل کرد، چراكه فرش قم مدیون عزيزاني است که با گره زدن به تارو پود قالی، گره از مشکلات هنر-صنعت فرش باز نموده و نام فرش ایران را در جهان جاودانه کردند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی قم با اشاره به اینکه فرش دستباف تنها کالایی تجاري و محصولي برای فروش نیست گفت: فرش دستباف قم به عنوان سفیری از استان قم و کشور می‌تواند در سایر کشورهای جهان معرف هنر، تاریخ و فرهنگ کشور باشد.

مهندس طیبی‌نژاد تصریح کرد: فرش دستباف به طور مستقیم و غیرمستقیم اشتغال‌آفرینی می‌کند و از سوی دیگر حضور روستاییان در این صنعت سبب رشد و توسعه خوشه فرش دستباف استان قم می‌شود.

وی با اشاره به دستاوردهای خوشه فرش دستباف قم گفت: تولید نمونه فرش از نخ داخلی، ایجاد سایت تحقیقات و بازاریابی، بسته‌بندی مناسب، برگزاری دوره‌های آموزش و ایجاد مهارت نیروهای انسانی از مهم‌ترین دستاوردهای خوشه فرش دستباف قم در دو سال گذشته است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی قم خاطرنشان کرد: با توجه به وجود تحریم‌ها،‌ شاهد کاهش صادرات فرش دستباف قم به کشورهای مختلف بودیم، اما با این حال باید بازارهای‌ جدید برای صادرات فرش قم شناسایی شود که در این زمینه کشور چین به عنوان یکی از مهم‌ترین مشتریان فرش قم محسوب می‌شود.

طیبی‌نژاد با اشاره به تولید نخ ابریشم در کشور گفت: با اينكه در گذشته ايران يكي از بهترين توليد كنندگان نخ ابريشم در جهان بوده،‌ متأسفانه در حال حاضر نخ ابریشم در کشور تولید نمی‌شود که به نظر لازم است برای تولید این نخ در کشور برنامه‌های اساسي،‌ بلندمدت و جدی در نظر گرفته شود.

وی در ادامه بیان داشت: یکی از مهم‌ترین اقدامات شرکت شهرک‌های صنعتی ایجاد زيرساختها و تأسيس خوشه هاي فعال صنعتي و حمايت از ايجاد نمایشگاه دائمی فرش دستباف است که در اين راستا پيشنهاد داد روز 16 آذر ماه،‌ سالروز تولد استاد رشتی‌زاده به عنوان روز فرش دستباف (قم) در تقویم ملی ثبت شود.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی قم با اشاره به اینکه فرش دستباف وضعیت مناسبی ندارد متذکر شد: امیدواریم در آینده با فعالیت هنرمندان این رشته و مسئولان، شاهد رشد صنعت فرش ایران و به ویژه فرش دستباف قم باشیم.

گفتني است اين مراسم با حضور جناب آقاي دكتر كارگر رئيس مركز ملي فرش ايران، حجت الاسلام بنائي ‌معاون سياسي امنيتي استانداري قم،‌ مهندس رضوي ‌معاون برنامه ريزي استانداري قم و جمعي از مديران استاني برگزار و در پايان تنديس ويژه گره طلايي به هشت نفر از اساتيد و برگزيدگان اين همايش اهدا شد.

منبع: روابط عمومی شرکت شهرکهای صنعتی قم