امروز جمعه ۹۸/۹/۱۵

صادرات فرش ایران به آمریکا ممکن می شود

.

در پی توافق میان ایران و کشورهای 1+5 امکان صدور فرش ایران به آمریکا فراهم می شود.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران لغو تحریم واردات فرش دستباف ایران به آمریکا در میان مهمترین موارد مندرج در برنامه جامع اقدام مشترک بین ایران و 1+5 قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش صدور مجوز صادرات فرش از ایران به آمریکا در بندهای برنامه جامع اقدام مشترک آمده است و اجرایی شدن این نوافق می تواند جهشی صادراتی را در حوزه ایالات متحده آمریکا برای فرش ایران رقم زند.

در بندی از این برنامه که در رسانه ها انتشار یافته است چنین آمده است: بر اساس تفاهم صورت گرفته طبق برجام، امکان صدور برخی اقلام شامل فرش، پسته و خاویار از ایران به آمریکا فراهم خواهد شد. لازم به ذکر است صادرات این اقلام به آمریکا که در سال 2000 آزاد شده بود در سال 2010 ممنوع گردید.

شایان ذکر است تحریم صادرات فرش ایران به آمریکا بر اساس مصوبه کنگره آمریکا که در سال 2010 به امضای رییس جمهور ایالات متحده آمریکا رسید اجرایی شد و از آن سال تاکنون امکان صدور فرش ایرانی به آمریکا میسر نبوده است.

این تحریم در شرایطی صورت پذیرفت که مردم آمریکا از خریداران اصلی فرش دستباف ایران بوده و پیش از وقوع این ممنوعیت در سال 1388، رتبه نخست واردکنندگان فرش ایران با سهمی بیش از 5/16 درصد و به ارزش نزدیک به 82 میلیون دلار داشته است.

در ابتدای سال جاری با توافق بر سر بیانیه لوزان، وزیر صنعت، معدن و تجارت به پیشنهاد مرکز ملی فرش ایران در نامه ای به وزیر امور خارجه خواستار قرار گرفتن موضوع لغو تحریم فرش ایرانی در مذاکرات ایران با 1+5 شد.

محمدرضا نعمت زاده از جواد ظریف خواسته بود تا در رایزنی های دیپلماتیک برای رفع این محدودیت و ممنوعیت تلاش شود و کشور آمریکا به عنوان یکی از خریداران اصلی فرش ایران به گروه کشورهای واردکننده دستبافته های ایرانی بپیوندد.