امروز جمعه ۹۸/۹/۱۵

مصوبه‌‌ بیمه بافندگان فرش دستباف به تصویب رسید/بهبود وضعیت صادرات فرش در پسابرجام

.

 

به گزارش خبرگزاری فارس از قم به نقل از خانه ملت، علی لاریجانی پس از بازدید از کارگاه بافندگی فرش دستباف ابریشم قم در جمع خبرنگاران گفت: فرش ابریشم قم از صنایع بسیار ارزشمند ملی است و به لحاظ تکنولوژی سنتی از کیفیت بالایی برخوردار است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: فرش دستباف ابریشم قم یک اثر فاخر هنری است که صادرات خوبی داشته البته در سال‌های گذشته رقبایی در این زمینه در بازار اقدام به تولید و فروش فرش کرده‌اند که البته کیفیت فرش‌های دستباف تولیدی کشورهای دیگر به اندازه فرش ایران نیست.

لاریجانی با اشاره به اینکه بازدیدهای مکرری از کارگاه‌های فرش دستباف داشته و در جریان مشکلات بافندگان فرش قرار گرفته است افزود: بافندگان زحمتکش فرش دستباف مشکلاتی دارند و در مجلس مصوبه‌ای برای بیمه بافندگان فرش دستباف به تصویب رسیده است البته برخی از بافندگان فرش دستباف به دلیل بالا بودن سن در حال حاضر نمی‌توانند از خدمات بیمه استفاده کنند.

وی ادامه داد: می‌توان با بررسی و پیگیری مشکل سقف سنی بافندگان فرش دستباف را حل کرد تا پوشش بیمه‌ای به صورت فراگیر شامل بافندگان فرش دستباف نیز شود.

لاریجانی افزود: در صحبت‌هایی که با بافندگان فرش دستباف داشته‌ام عنوان کردند که برای زیرپوشش قرار گرفتن بیمه باید در منازلشان دار قالی داشته باشند که باید این موضوع نیز حل شود.

رئیس نهاد قانون‌گذاری گفت: بافندگان فرش دستباف تقاضای ارائه وام با سود کم و همچنین مشکلات درخصوص معرفی ضامن به بانک را مطرح کردند که این موضوع نیز پیگیری خواهد شد و بانک‌ها نیز باید در این خصوص همکاری لازم را انجام دهند البته باید برای رفع کلی مشکلات وضعیت صنعت فرش ارتقا یابد تا زمینه افزایش درآمدها فراهم شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: با به سرانجام رسیدن موضوع هسته‌ای امیدوارم وضعیت صادرات فرش بهبود یابد تا مشکلات بافندگان فرش دستباف در سطح ملی حل شود.

تاریخ انتشار: 25 بهمن 1394