امروز جمعه ۹۸/۹/۲۲

افتتاح بزرگترین نمایشگاه فرش دستباف ایران تا ۵ روز دیگر

.

حمید کارگر رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: بیست و پنجمین نمایشگاه فرش دستباف ایران بعنوان بزرگترین مرکز تجمع و رویداد سالانه در حوزه فرش دستباف از اول تا هفتم شهریور در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی تهران گشایش می یابد.

به گزارش پایگاه اختصاصی شبکه خبر، حمید کارگر رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: بیست و پنجمین نمایشگاه فرش دستباف ایران بعنوان بزرگترین مرکز تجمع و رویداد سالانه در حوزه فرش دستباف در همه دنیا از اول تا هفتم شهریور در تهران گشایش می یابد.

حمید کارگر در نشست خبری با بیان اینکه این نمایشگاه از نظر کمیت، کیفیت و تولید فرش دستباف نظیری در دنیا ندارد، افزود: این نمایشگاه در فضایی نزدیک به 30 هزار مترمربع شامل 20 سالن با مشارکت بیش از 700 غرفه از سراسر کشور در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران برگزار می شود.

رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: نمایشگاه بیست و پنجم علاوه بر تمرکز بر موضوع های تخصصی و صادراتی در حوزه فرش دستباف همچنین فروش داخلی، برگزاری ششمین جشنواره فرش برتر را با هدف الگوسازی و معرفی دستبافته های با کیفیت به منظور حفظ اصالت ها و حضور در بازارهای صادراتی در دستور کار دارد.

کارگر با بیان اینکه بهترین فرش های عتیقه و معاصر در دوبخش با مشارکت غرفه داران ارائه می شود، افزود: داوری مقدماتی با حضور داوران ایرانی و کارشناسانی از آلمان انجام می شود و داوری نهایی و معرفی و تقدیر از برترین ها عصر سومین روز نمایشگاه در سالن شماره یک برگزار خواهد شد.

کارگرگفت: در این نمایشگاه به دنبال کیفیت و اثربخشی هستیم و لذا با همکاری سفارتخانه ها، رایزنی های بازرگانی و اتحادیه های بازرگانی؛ از بازرگانان بزرگ خارجی دعوت شده است و از حدود 65 بازرگان خارجی ثبت نام شده که از خریداران بزرگ فرش دستباف ایرانی هستند حضور نزدیک به 50 بازرگان قطعی شده است.

حمید کارگر افزود: عمده بازرگانان از اروپایی، 5 بازرگان آمریکایی، تجارآفریقای جنوبی، آمریکای لاتین و شرق آسیا نیز حضور دارند.

کارگر با تاکید بر حمایت از فارغ التحصیلان کارآفرین حوزه فرش دستباف گفت: در سالن 27 نمایشگاه غرفه ای برای آشنایی کودکان و نوجوانان با فرش دستباف ایرانی برپا می شود که علاوه بر ایستگاه نقاشی ویژه کودکان، بازدیدکنندگان با فرایند تولید فرش دستباف، نمایش چیدمان فرش ایرانی و برگزاری کارگاههای اموزشی در این زمینه، آشنایی با روش های انتخاب، خرید و نگهداری فرش دستباف ایرانی برگزارمی شود.

کارگر افزود: مراسم رونمایی از نسخه انگلیسی ویکی فرش، رونمایی از دانشنامه جامع 4 جلدی مکتوب در حوزه فرش دستباف و نیز رونمایی از گواهی های ثبت 14 منطقه تولیدکننده فرش دستباف از جمله ایلام، لرستان، سیستان و بلوچستان، ورامین، چهارمحال و بختیاری را برگزارمی کنیم.

 رئیس مرکز ملی فرش ایران به تثبیت تعرفه غرفه ها نسبت به سال گذشته و به صادرات فرش اشاره کرد و گفت : با اجرای برجام از دی سال گذشته، ممنوعیت ورود فرش دستباف ایرانی به آمریکا لغو شد و نشریه تخصصی فرش دستباف « هالی» انگلستان در شماره 188 خود برای نخستین بار ویژه نامه ای را به موضوع فرش دستباف ایران اختصاص داد.