امروز دوشنبه ۹۸/۷/۲۹

همایش بزرگداشت استاد رشتی زاده در کاشان برگزار شد

.

آئين بزرگداشت استاد علی رشتی زاده اولین چهره ماندگار فرش دستباف قم روز دوشنبه 31 فروردین 1394 در دانشگاه کاشان برگزار شد.
این مراسم با حضور رئیس انجمن علمی فرش ایران، رئیس پژوهشکده فرش دستباف کاشان، رئیس اتحادیه و اعضاء هیئت مدیره بافندگان، تولید و فروش فرش دستباف قم، اعضاء هیئت مدیره اتحادیه صادر کنندگان فرش دستباف قم، رئیس و اعضاء هیئت مدیره انجمن هنرمندان طراح و نقاش فرش قم، دفتر توسعه خوشه فرش دستباف قم و برخی از اساتید، تولید کنندگان و صادر کنندگان فرش دستباف قم و کاشان و همچنین دانشجويان فرش برگزار گردید.
سخنرانی رئيس انجمن علمی فرش ايران دکتر اميرحسين چيت سازيان، آغازگر این مراسم بود. وی ضمن خيرمقدم به مهمانان و اساتید بزرگوار از استاد بزرگ علی رشتی زاده به عنوان پدر فرش قم و نخستین استاد کار فرش دستباف قم نام برده و یاد وی را گرامی داشت.
در ادامه محمد رضا رشتی زاده فرزند علی رشتی زاده ضمن تشکر از برگزاری این مراسم و زنده نگه داشتن یاد و خاطره این استاد گرامی، خاطر نشان کرد که استاد علی رشتی زاده اولین فردی بود که در تولید بافت فرش ابریشم قم آغاز به کار کرد و موسس این هنر بود. محمد رضا رشتی زاده همچنین تأکید کرد که هم اکنون ما باید ادامه دهنده راه وی باشیم و در پیشرفت این هنر-صنعت تلاش کنیم.

در ادامه وی از راه اندازی و تأسیس موسسه فرهنگی هنری استاد علی رشتی زاده در شهر قم خبر داد و از دانشجویان و فعالان فرش در این زمینه دعوت به همکاری کرد.
در بخش بعدی اين مراسم فيلمی از زندگی و سخنان ارزشمند استاد بزرگ علی رشتی زاده پخش شد.
سخنرانان بعدی این مراسم آقایان غلامرضا اخوان (رئیس اتحادیه بافندگان، تولید فروش فرش دستباف قم)، جواد کاظمی (عضو هیئت مدیره اتحادیه صادرکنندگان قم)، رضا ارمی (تولید کننده فرش دستباف قم) و تنی چند از اساتید فرش کاشان بودند که هر کدام از این اساتید به نوبه خود فرش را یکی از بزرگترین هنرهای ایرانی برشمردند و همکاری بین فعالان فرش قم و کاشان و پیوند بین این دو شهر را عامل مهم در توسعه و پیشرفت این هنر-صنعت دانستند.
اين مراسم که با تلاش گروه فرش دانشگاه کاشان، انجمن علمی فرش ايران و دفتر پژوهشکده کاشان و با همکاری دفتر توسعه خوشه فرش دستباف قم برگزار شد با تقدير از محمد رضا رشتی زاده فرزند بزرگوار علی رشتی زاده، به کار خود پايان داد.