امروز دوشنبه ۹۸/۷/۲۹

پتانسیل تأمین نخ ابریشم فرش دستباف استان قم از داخل کشور، موجود است.

.

معاون صنایع کوچک شرکت شهرکهای صنعتی استان قم بیان کرد: در حال حاضر نخ ابریشم مصرفی خوشه فرش دستباف قم،عمدتا از کشور چین تامین می شود. نخ ابریشم چینی کیفیت قابل قبولی داشته و تا قبل از بالا رفتن نرخ ارز نیز واردات آن توجیه پذیر بوده و مشکلی برای تامین مواد اولیه نبوده است. در حال حاضر قیمت نخ ابریشم افزایش قابل توجهی داشته و توجه مصرف کنندگان به تولیدات داخل معطوف شده است.

ایشان افزودند: نخ ابریشم عمدتا در استانهای گیلان و خراسان تولید می شود. در طی برگزاری تور صنعتی توسط این شرکت و بازدید اعضای خوشه فرش دستباف استان قم از شرکت ابریشم شرق گیلان،مدعی شدند که واحد تولیدی ایشان قابلیت تولید نخ ابریشم با کیفیت قابل قبول برای استفاده در فرش دستباف ابریشم قم را دارد.

با بررسی ظاهری نمونه نخ  این واحد تولیدی در مقایسه انجام شده نمونه نخ مطلوب تولید کنندگان قمی، مشخص شدکه در حال حاضر کیفیت نخ تولیدی داخل از نخ مطلوب پائین تر می باشد. ، البته مدیر کارخانه ابریشم شرق گیلان مدعی شد که واحد تولیدی ایشان قابلیت تولید نخ ابریشم با کیفیت قابل قبول برای استفاده در فرش دستباف ابریشم قم را دارا می باشد. مهندس آشتیانی همچنین از کمبود پیله در داخل کشور به عنوان مواد اولیه تولید نخ ابریشم خبر داد و گفت: بر اساس مطالعه انجام شده توسط عامل توسعه خوشه فرش دستباف استان برای حل این مشکل راهکار های زیر به نظر می رسد:

1. تلاش مسئولين جهاد کشاورزی استان گیلان و سایر استانهایی که قابلیت تولید پیله دارند، حتی استان قم، جهت احياء توتستان های موجود در کشور ایجاد توتستان های جدید با توزيع نهال رايگان توت

2. برپايی کلاس های آموزشی و ترويجی نوغانداری برای کشاورزان توسط کارشناسان خبره به منظور افزایش راندمان تولید و افزایش کیفیت پیله

3. توزيع تخم نوغان مرغوب در کشور برای تشويق نوغانداران با توجه افزايش توليد و تفاوت معنا دار ميانگين توليد از تخم نوغان مرغوب خارجی که برابر با 50 کيلوگرم می باشد باعث ايجاد انگيزه در کشاورزان می گردد.