امروز جمعه ۹۸/۹/۲۲

گزارش دوره آموزشی مهارتهای تجارت خارجی فرش دستبافت قم

زمان برگزاری: 18/03/1394، 25/03/1394، 05/05/1394 ، 13/05/1394
مدت زمان دوره: 4 جلسه 9 ساعته
محل برگزاری: سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم، سالن مسعود
گزارش دوره:
با توجه به اینکه هنر صنعت فرش دستبافت کشور نیازمند استفاده از علوم و فنون روز و یا حداقل انتقال تجربیات افراد به یکدیگر است، برگزاری دوره های آموزشی برای فعالان فرش دستبافت قم ملزم گردید.
از آنجا که یکی از اهداف پروژه های دفتر توسعه خوشه فرش دستبافت قم آموزش و یادگیری اصولی صادرات و تجارت بین المللی به فعالان خوشه و ارتقای توانمندی¬های آنان در این حوزه می باشد، دوره آموزشی مهارت‌های تجارت خارجی فرش دستبافت قم ویژه تجار و تولیدکنندگان فرش دستبافت قم با همکاری چند جانبه مرکز ملی فرش ایران، سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم، مرکز آموزش بازرگانی استان قم، شرکت شهرکهای صنعتی استان قم و دفتر توسعه خوشه فرش دستباف قم با حضور جمعی از فعالان خوشه فرش دستبافت قم برگزار گردید.
دوره مذکور در 4 جلسه 9 ساعته با تدریس دکتر مهرداد صحرایی متخصص، مشاور و مدرس بازرگانی بین الملل و استاد کمالی اردکانی عضو هیئت علمی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی و رایزن سابق بازرگانی ایران در چین ، در سالن مسعود سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم برگزار شد.


 جلسه اول:18/3/1394

بخش اول این جلسه، از ساعت 8:00 با موضوع مهارت های جامع بازرگانی بین الملل با تدریس آقای دکتر صحرایی آغاز شد. در ابتدای جلسه، تعریف صادرات و انواع آن به شرکت کنندگان توضیح داده شد و آنان به طور کلی با مبانی صادرات به طور صحیح آشنا شدند. در ادامه، استراتژی های ورود به بازار های بین المللی بیان گردید.
در بخش دوم نیز ساعت 10:30 بعد از استراحت کوتاه، مقررات تجارت بین الملل ( Incoterms)، تعهدات و مسئولیت های خریداران و فروشندگان در مسایل حمل و نقل در معاملات بین المللی  به شرکت کنندگان تدریس شد.

بخش سوم این دوره نیز از ساعت 13:30 بعد از نماز و ناهار، آغاز گردید. در این بخش خلاصه بازاریابی و فروش ، نحوه ی شروع کار بازاریابی داخلی و خارجی و مراحل عملیاتی صادرات نیز آموزش داده شد. علاوه بر این در بخشی از این جلسه بحث و گفتگو  به صورت پرسش و پاسخ بین استاد و شرکت کنندگان انجام گردید.
ساعت 17:00، این جلسه از دوره آموزشی مهارت های تجارت خارجی فرش دستبافت قم به پایان رسید.

جلسه دوم: 25/3/94

      جلسه دوم این دوره، از ساعت 8:00  با سخنرانی آقای محمدی چهر، معاون صنعت، معدن و تجارت استان قم آغاز شد.
ایشان ضمن خیر مقدم خدمت اساتید محترم و اعضاء خوشه فرش دستبافت قم، ارتقای مهارت های صادرات و تجارت بین الملل در این دوره های آموزشی را مهم دانست و با بیانی از علت تمرکز روی بازار فرش دستبافت چین، از اعضاء خوشه برای همکاری با یکدیگر و ایجاد تشکل ها و کنسرسیوم های موثر جهت ورود به بازار کشور چین دعوت به عمل آورد.
بخش اول این جلسه از دوره آموزشی ساعت 8:30  با موضوع راه کار های علمی و موثر فعالیت در بازار چین با تدریس آقای کمالی اردکانی آغاز شد. در ابتدای جلسه، توضیح کلی در مورد کشور چین، جمعیت، ویژگی های فرهنگی و اجتمعاعی و همچنین اطلاعاتی در مورد درآمد سرانه این کشور و تجارت خارجی چین با جهان به شرکت کنندگان داده شد و آنان به طور کلی با کشور هدف آشنا شدند. در ادامه نیز توضیحاتی در مورد چگونگی رابطه ایران و چین، مبادلات تجاری بین دو کشور، پتانسیل های صادرات به چین و توسعه صادرات فرش دستبافت به این کشور بیان گردید و در مورد فرصت های خوبی که برای ورود به بازار هدف وجود دارد بحث و گفتگو شد.